دانلود پروژه شماره 221:فرآیند تولید قطعه با استفاده از ماشینهای CNCاین مقاله 54 صفحه به زبان فارسی  ، با فرمت ورد میباشد.

http://s5.picofile.com/file/8160218934/00Download.png


فهرست مطالب پروژه
   توضیحاتی پیرامون    cnc    
    خط کشهاي ديجيتال و کد گشائي آنها

    استفاده از فاصله دهنده های الاستیک در بال اسکروهای سرعت بالا
     مقدمه cad -cam
    برنامه ماشینکاری تراش در Catia
    گرفتن G – Code تراش در Catia 
    برنامه ماشینکاری فرز در Catia
    گرفتن G – Code فرز در Catia
    طراحی قطعه در نرم افزار Edge Cam
    نحوه G Code  گیری در نرم افزار Edge Cam
    نرم افزار انتقال Winpcin
    نحوه انتقال اطلاعات از دستگاه CNC به کامپیوتر وبالعکس
   چند نمونه مثال اجرائی
    معرفی دستگاه  

نمونه متن پروژه


تنها تفاوت اضافه شدن بخش کنترل گر میباشد)البته این تفاوت بصورت عام می باشد ولی به صورت خاص مطمئنا بخش الکترونیکی هم تغییر کرده است   (
اما بخش کنترلگر ،این بخش ،بخش اصلی یک دستگاه CNC می باشد در صنعت این بخش با نام کنترلر CONTROLER خوانده می شود یک دستگاه CNC از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تیز کن،تزریق ،پرس ،و...)بیشتربا نوع کنترلرش شناخته شده است مطمئنا آموزشی که به افراد داده میشود در اصل براساس کنترلر این دستگا ه ها می باشد
کنترلر های مختلفی برای دستگاه های CNC موجود میباشد مانند فانوک – هایدن هاین، زیمنس – C39 - 2P22 –C15 – فاگورو میتسوبیشی و...
زیمنس و هایدن هاین از مارک هایی می باشند که در ایران فراوان استفاده می شوند
منطق در یافت اطلاعات بصورت کد هائی می باشد که با G شروع می شوند به عنوان مثال کد G01 حرکت خطی است G02 و G03 حرکت دورانی می باشند و G90 نوع مختصات را از نظر مطلق بودن یا نسبی بودن مشخص می نماید .
کدهای عنوان شده کدهای عمومی می باشند و در کدهای خاص با توجه به نوع کنترلر شاید شماره کد فرق تماید به عنوان مثال G20 در زیمنس منظور انتخاب سیستم اندازه گیری متریک می باشد ولی این در هایدن هاین کد G70است
نگاهی به ماشینهای کنترل عددی کامپیوتری  CNC
ماشینهای ابزار مدرن و رباتها دستگاههای خودكار پیشرفته ای هستند كه از كامپیوتر بعنوان بخش اساسی كنترل كننده آنها استفاده می شود. كامپیوترها در حال حاضر یكی از اجزاء اصلی برای اتوماتیك كردن دستگاهها هستند و می توانند دستگاههای مختلفی مانند ماشین های ابزار , جوش و برش با لیزر را كنترل كنند. آنها می توانند خطوط تولید را براه اندازند یا كنترل یك كارخانه را در دست گیرند.
در مقایسه با ماشین ابزار معمولی , (Computer Numerical Control) CNC جانشین كارهای دستی اپراتور می شود. در ماشینكاری معمولی با هدایت ابزار برنده در طول قطعه كار توسط یك چرخ دستی، قطعه کار براده برداری می شود كه این چرخ دستی توسط اپراتور كنترل می گردد. به عبارت دیگر برش محدوده جسم توسط یك اپراتور ماهر بوسیله كنترل چشمی انجام می گیرد.ولی در ماشین CNC كلیه عملیات لازم در یك برنامه گنجانده می شود كه بتواند با حداقل نیاز به ورودهای بعدی نتیجه لازم را بگیرد . در این سیستم كلیه دستورهای كنترل كننده , مانند اطلاعات مسیر و وظایف سوییچ ها در قالب كدهای عددی ریخته می شوند. كامپیوتر این كدها را شناسایی و پردازش کرده و سپس آنها را به ماشین ارسال می نماید . كامپیوتر می تواند در عرض چند ثانیه مجموعه ای از دستورها را به فرمانهای  قابل فهم ماشین تبدیل نماید. در سیکل های زمانی بسیار کوتاه ، سیستم کنترل از نتایج عملکرد گزارش می گیرد (فید بک) و پس از مقایسه با مقادیر تنظیمی ، اصلاخات لازم را انجام می دهد.اطلاعات فوق الذكر را می توان در حافظه ماشین یا روی حافظه خارجی (دیسكتها) حفظ نمود.
برنامه نویس(Part Programmer)   باید برای نوشتن برنامه های ماشینکاری قطعات دارای اطلاعات و تجربیاتی در زمینه مكانیك , ابزاربرشی و قید و بستها باشد . استفاده از اطلاعاتی نظیر قابلیت ماشینكاری (Machine ability)  و فرآیند تولید  نیز از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد . به منظور تهیه برنامه های پیچیده تر تسلط بر مسائل جبر و مثلثات كارساز خواهد بود.
 تفاوت سیستمهای NC و CNC  
رشد فرآیند خودكار شدن تولید نیاز به ماشین هایی كه با كامپیوتر كنترل می شوند را افزایش داد و منجر به توسعه ماشین های NC  تحت عنوان CNC  گردید.
سیستمهای NC   از سخت افزار الكترونیكی بر پایه تكنولوژی مدارهای دیجیتالی استفاده می کردند. CNC یك مینی كامپیوتر یا میكرو كامپیوتر را برای كنترل ماشین ابزار بكار می گیرد و تا حد امكان مدارهای سخت افزار اضافی را در واحد كنترل حذف می كند.   گرایش از NC  بر پایه سخت افزار به CNC   مبتنی بر نرم افزار انعطاف پذیری سیستم را افزایش داد و امكان تصحیح برنامه ها را در حین استفاده فراهم ساخت.
تاریخچه ماشینهای CNC -
v     1642ماشین حساب چرخ دنده ای پاسکال
v    1804 ماشین بافندگی ژاکارد با کارت پانچ
v    1946 اولین کامپیوتر دیجیتال ENIAC برای ارتش آمریکا
v    1947  اختراع ترانزیستور
v     1949-1952اعلام نیاز نیروی هوائی ایالات متحده وساخت اولین ماشین فرز با کنترل اتوماتیک(عددی) توسط شرکت Parsons با همکاری فنی و تحقیقاتی MIT
v     1958ابداع زبان برنامه نویسی APT
v     1959توسعه IC
v     1972اولین ماشین کنترل عددی با مینی کامپیوترCNC
v     1975ساخت کنترلر فانوک سیستم 5 و 6
v    1977-1982 ساخت کنترلر Sinumerik System 7 با میکروپروسسور  4بیتی
v     1982 ساخت کنترلر Sinumerik System 8 با میکروپروسسور 16بیتی
v     1981 ساخت کنترلر Sinumerik System 3
v     1985 ساخت کنترلر Sinumerik 810- سری 800 آنالوگ
v     1986 ساخت کنترلر Sinumerik 850
v     1988 ساخت کنترلر Sinumerik 880
v     1995-1996ساخت کنترلر 810 / 840  سری دیجیتال
ابداع كنترل عددی در سال 1952 فصل جدیدی را در امر اتوماسیون گشود. بعد از جنگ جهانی دوم نیروی هوایی آمریكا احساس كرد نیاز به تولید قطعات پیچیده و دقیق هواپیما دارد كه ساخت آنها با ماشینهای ابزار معمولی مشكل است . اولین قدمها در راه توسعه یك ماشین ابزار مناسب در كمپانی Parsons  در ایالت میشیگان برداشته شد(1947) و در آزمایشگاه سرو مكانیزم انستیتو تكنولوژی ماساچوست MIT كامل شد (1949) . در سال 1952 ساخت یك فرز با كنترل اتوماتیك سه محور انجام پذیرفت.
سیستم كنترلر NC بر اساس اصول كامپیوترهای دیجیتالی می باشد كه در آن زمان یك تكنولوژی پیشرفته محسوب می شد. توسعه منطقی NC كنترلهای عددی كامپیوتری  CNC بود كه در آن یك كامپیوتر بعنوان بخش اصلی سیستم كنترلر انجام وظیفه می كند. رباتهای صنعتی همزمان با سیستمهای CNC توسعه یافتند و اولین ربات تجارتی در سال 1961 ساخته شد اما تا اواخر دهه 70  نقش مهمی را در تولید بازی نكردند.
مزایا و كاربردهای  CNC  
1-    توانائی ماشینکاری قطعات پیچیده (انعطاف پذیری )
2-    دقت بالا
3-    تکرارپذیری
4-    عدم نیاز به ماشینكار با تجربه
5-    خطر كمتر برای اپراتور
6-    سرعت بالا در ماشینكاری و به تبع آن كاهش زمان تولید
7-    كاهش ضایعات
8-    كاهش امكان خطای انسانی
9-    كاهش هزینه ساخت قید وبست
10-   كاهش زمان تنظیم اولیه ماشین
11-   كاهش زمان اندازه گیری و كنترل
12-    افزایش قابل توجه راندمان تولید

 http://s5.picofile.com/file/8160218934/00Download.png


برچست ها : ,