دانلود مقاله آشنایی باشبکه های توزیع و ترانس های 20 کیلوولت و تجهیزات آن

نظرات 0


دانلود پروژه شماره 102: آشنایی باشبکه های توزیع و ترانس های 20 کیلوولت و تجهیزات آناین مقاله 77 صفحه، به زبان فارسی و با فرمت ورد میباشد.
 برای اطلاعت بیشتر و خرید اینترنتی این پروژه (102) اینجا کلیک کنید
*** لینک های پرطرفدار ***
فهرست مطالب:
چکیده
فصل اول:رعایت اصول ایمن و حفظ زیبایی شهری
حادثه آفرینی و ایمنی
حفظ زیبائی و حریم ها
علل برق گرفتگی
راههای جلوگیری از برق گرفتگی
فصل  دوم:اجزاء ترانس های توزیع وتجهیزات حفاظتی
هسته
سيم پيچ
تپ چنجر
تانک و رادياتورها
کنسرواتور(منبع انبساط روغن)
بوشينگ
تجهيزات حفاظتي و اندازه گيري
رله بوخهلتز
ترمومتر روغن
ارتفاع سنج روغن
رطوبت گير
فشارشکن
سيستم عايقي
فصل سوم:آشنایی با شبکه های توزیع
عوامل موثر در طراحي سيستم
پيش بيني بار
گسترش پستها
انتخاب مكان پست
عوامل ديگر
نقش شبكه هاي توزيع
آشنايي با انواع شبكه هاي توزيع
شبكه شعاعي
شبكه هاي حلقوي
سيستم هاي فشار متوسط غربالي (شبكه اي)
طبقه بندي بارها
مشخصه هاي عمومي
تقاضا
تقاضاي ماكزيمم
ضريب تقاضا
ضريب بهره بروري
ضريب بار
بررسي انواع بار
فصل چهارم :هادی ها
جنس سیم های هوایی
آلومینیوم.
فولاد
سیم آلومینیومی با مغز فولادی
مس
فصل پنجم: پایه ها
طبقه بندی پایه ها
پایه های چوبی
پایه های دو تکه چوبی- بتنی
پایه های فلزی
پایه های بتنی
فونداسیون
گودبرداری برای نصب پایه ها
فصل ششم:مقره ها
جنس مقره ها
شکل مقره ها
انواع مقره ها درشبکه های توزیع
مقره های سوزنی (میخی)
مقره های بشقابی
مقره های ثابت یا استوانه یکپارچه
مقره های چرخی یا قرقره ای
انتخاب مقره
فصل هفتم:کنسول و کراس آرم
معرفی انواع آرایش پایه ها
کنسول گنبدی
کنسول جناقی
کنسولهای یک طرفه یا ساید آرم
کراس آرم ها یا کنسول مستقیم
منبع


نمونه متن:
      رعایت اصول ایمن و حفظ زیبایی شهری
   مقدمه:رعایت اصول ایمن مهمترین عملی یا کاری است که باید درهرحرفه ای انجام شود.چون رعایت اصول ایمنی هم برای حفظ تجهیزات الکتریکی میباشد در این فصل به مختصر اشاره در مورد اصول ایمنی وحفظ زیبایی شهری بسنده شده است.
حادثه آفرینی و ایمنی
  به علت در دسترس بودن و لخت بودن قسمتهای زنده خطوط هوایی و همچنین آسیب پذیربودن پایه و هادی های آنها،شبکه ها اغلب در معرض بروزحوادث بوده که شرح مختصری ازآنها بدین قرار است:
  الف:آسیب پذیری در برابر طوفان ها و اختلالات جوی درشبکه های هوایی بسیار قابل توجه می باشد.دراین موارد،ایجادآتش سوزی وبرق گرفتگی،به دلیل درهم پیچیده شدن هادی ها یاافتادن اشیاء واجسام روی شبکه دوراز انتظارنیست.
  ب:خطرهایی که همه ساله دراثربرخوردجرثقیل ها،کمپرسی ها وخودروهای باارتفاع زیاد باشبکه برق دارهوایی اتفاق می افتد رانندگان،اپراتورها و دیگرعوامل کاری راتهدید می نماید وهرساله آمارقابل ملاحظه ای رابه خود اختصاص می دهد.
  ج:پرتاب فلاخن کودکان،شکستن مقره های بشقابی وبرخوردبادبادک های نوجوانان که فاقدسرگرمی و محیط ورزشی هستند ازعواملی هستند که در شهرها و روستاهای کشور به شبکه های  فشارضعیف هوایی آسیب میرسانند و گاه باقطع سیم نول وافتادن روی فازهای دیگرودوفاز شدن،باعث خرابی تجهیزات مصرف کنندگان تکفاز شده به مشترکان برق زیان های مالی وارد میکنند.
  د:تصادف وسایل نقلیه باتیرهای بتنی یاچوبی درکنارجاده و اتوبان یکی دیگر ازعوامل حادثه سازدرشبکه های توزیع هوایی است که گاهی موجب افتادن تیرروی خودروها وبروزخسارات جانی ومالی سنگین است.
  ه:شبکه های هوایی برای کارگران ساختمانی نیزخطرآفرین است.به دلیل کم عرض بودن بسیاری ازمعابرشهری،برپاکردن داربست ها برای نماسازی یا نصب وسایل،سبب نزدیکی شبکه های برق وگاهی برق گرفتگی یاخسارات جانی می شود.
  و: سقوط برقکاران از روی پایه ها یا پلکانهای تیرها، خواه با استفاده از وسایل ایمنی و خواه بدون آنها به دلیل انجام فعالیتهای برقی، هنوز در برخی از مناطق تحت پوشش برق کشور اتفاق می افتد. در ضمن افتادن اشیاء و برخورد آنها با افراد در حال تعمیر یا نصب یراق آلات، و یا کنده پاره شدن سیم و اصابت آنها با عابرین، از معایب دیگر شبکه های هوایی است. در حالیکه در شبکه های زیر زمینی، فقط حفاری است که موجب آسیب دیدن کابلهای زیرزمینی خواهد شد، که این امر نیز اگر با توجه به نقشه های دقیق شبکه زیرزمینی کابلها صورت پذیرد، میتوان از بروز اینگونه حوادث جلوگیری کرد.
  با توجه به تمامی این موارد، باید به سه مورد از عیب های شبکه های هوایی نیز اشاره کرد:
  الف: ایجاد پارازیت در خطوط مخابراتی و رادیویی از مضرات شبکه هوایی است که باید تدابیر خاصی برای به حداقل رساندن آنها انجام داد.
  ب: برداشتهای غیرمجاز  برق از شبکه های توزیع هوایی به آسانی انجام پذیر است.
  ج: برخورد رعد و برق به خطوط هوایی، موجب بروز اختلالات و خسارات متعددی خاهد شد. این مشکل در مورد خطوطی که کیفیت اصلی خود را به مرور زمان از دست میدهند شایع تر است.
  هر دو نوع توزیع هوایی یا زمینی، دارای مزایا و معایب مربوط به خود میباشند که برای مقایسه این دو حالت، باید کلیه جنبه های فنی و اقتصادی مسئله را مورد توجه قرار داد همچنین مسایل مربوط به زیبائی، تاثیرات روانی و قیمت تمام شده شبکه برای کارفرما نیز حائز اهمیت است. در این مقایسه ها، ابتدا دیدگاههای فنی سپس مسائل اقتصادی هر دو شبکه مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد.
  با این حال با توجه به بررسی آمار شبکه توزیع کل کشور مربوط به آمار سال 1383، حدود 268000 کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی در مقایسه با 10253 کیلومتر شبکه فشار متوسط زیرزمینی تعیین شده است یعنی بیش از 96 درصد از شبکه فعلی ایران، بصورت هوایی میباشد.
حفظ زیبائی و حریم ها
  بطور کلی سازه های خطوط هوایی، با زیبائی و معماری امروزی همخوانی ندارند بنابراین مهندسین توزیع برق در طراحی سیستم توزیع انرژی الکتریکی به حفظ زیبائی نیز توجه میکنند تا جائیکه پایه های سیمانی را در رنگها و اشکال متعددی میسازند.
  در شهرها و مناطق پرجمعیت و حساس حفظ زیبائی شهر بطور کلی معمولی از شبکه های زمینی استفاده میشود با اینحال در بعضی یا اکثر نقاط کشور به اجبار یا به خاطر سهولت کاری و کم هزینه بودن از خطوط هوایی استفاده میشود تا حریم سیمهای برق دار رعایت شود.
  خطوط زمینی اکثرا در فرودگاهها- نیروگاهها و پادگانها وغیره استفاده میشود در بسیاری از موارد هم بعلت کم عرض بودن مسیرو معابر و در نتیجه بعلت عدم امکان تامین حریم خطوط هوایی از کابلهای روکش دار هوایی یا بندرت از خطوط زمینی استفاده میکنند این موضوع به خصوص درباره خطوط فشار متوسط در داخل شهرها و مجتمع های آپارتمانی- مجتمعهای صنعتی و تجاری محسوس میباشد.
  بطور معمول در پارکها،و مسیرهای خطوط هوایی درختکاری میکنندکه پس از رشد درختان،شاخه ها با هادی ها تماس پیدا کرده و در هوای مرطوب و بارانی موجب اتصالی و عواملی مانند پارگی سیمها میشود که شهرداری و سازمان توزیع باید به این نکته توجه محسوسی داشته باشد.
علل برق گرفتگی
  در هنگام کار با برق در صورتیکه به طریقی جریان از بدن انسان عبور کند باعث برق گرفتگی میشود که میتواند با توجه به مقدار عبور جریان و تاثیرات آن باعث آسیبهای داخلی یا خارجا شود در زیر چند مورد از نمونه های برق گرفتگی اشاره میکنیم:
  1- برق گرفتگی در اثر تماس با یک فاز:باتوجه شرایط کارگر برقی اثرات آن می تواندکم یا زیاد باشد .
  2-برق گرفتگی در اثرتماس با دو فاز:در صورتیکه نول به زمین وصل باشدبیشترین جریان ممکنه از بدن عبور کرده و خطر ناک است.
  3- برق گرفتگی در اثرتماس بابدنه دستگاه.
  4- برق گرفتگی در اثرتماس بابدنه دستگاه وفلز دیگر.
  5- برق گرفتگی در اثرولتاژگام:اگر به هر دلیلی یکی از فازهابه زمین وصل شده باشد یا به بدنه دستگاهی که به زمین وصل است اتصال کوتاه شود ولتاژفازبرروی زمین توزیع میشود پس اگرکسی در  روی بدن او قرار میگیرد که اگر مسائل ایمنی Usمحدوده ولتاژتوزیع شده روی زمین بایستد ولتاژ درآن رعایت نشود ولتاژ گام رخ داده است و خطرناک می باشد همچنین ولتاژگام نیز باید از حد65 ولت بیشتر تجاوز نکند.
راههای جلوگیری از برق گرفتگی
  برای جلوگیری از برق گرفتگی هم معمولا راههای زیرپیشنهاد میشود:
  1-حفاظت بوسیله زمین:برای ولتاژهای در حد 1کیلو ولت بدنه دستگاها را به زمین وصل میکنند.
  2-محافت بوسیله سیم نول
  3-محافظت بوسیله کلید محافظت ولتاژعیب
  4-محافظت بوسیله کلید دیفرانسیل