دانلود مقاله درباره نیروگاه شهید رجائی

نظرات 0

دانلود پروژه شماره 59:  نیروگاه شهید رجائی


این مقاله 43 صفحه، به زبان فارسی و با فرمت ورد میباشد.


دانلود خلاصه مقاله نیروگاه شهید رجائی برای اطلاعات کامل و خرید اینترنتی این پروژه (59) اینجا کلیک کنید
*** لینک های پرطرفدار ***

فهرست مطالب:
1-    مقدمه                                                                                                             
2-    اهداف ساخت نیروگاه شهید رجائی   
3-    موقعیت جغرافیایی    
4-    شرایط محیطی   
5-    سوخت نیروگاه   
6-    آب مصرفی نیروگاه     
7-    مشخصات فنی نیروگاه      
8-    مشخصات فنی توربین      
9-    شرایط بخار       
10-    مشخصات فنی ژنراتور 
11-    مشخصات فنی برج خنک کننده   
12-    کندانسور  
13-    پست  کیلو ولت   
14-    نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجائی  
فصل اول : سیکل نیروگاه بخار
1-    کندانسور     
2-    Condensate pump  
3-    Condensate polishing
4-    Condensate booster pump 
5-    Main ejector 
6-    Gland codenser   
7-    Feedwater heater  
8-    مسیر اتصال کوتاه برای هر هیتر  
9-    Deaerator  
10-    Storge tank   
11-    Boster pump   
12-    Boiler feed water pumps   
13-    Hp No / Heater   
14-    Boiler drum     
فصل دوم : دیگ بخار و سیستم سوخت رسانی
1-    وظیفه دیگ بخار     
2-    اجزاء دیگ بخار     
3-    اجزاء دیگ بخار در مسیر هوا ودود  
4-    مسیر سوخت رسانی دیگ بخار    
فصل سوم : توربین بخار
1-    توربین بخار   
2-    راه اندازی سرد  
3-    خواباندن نرمال   
4-    خواباندن اضطراری   
5-    راه اندازی داغ    
6-    حفاظت توربین   
7-    تعداد ولو های بخار   
8-    ترنینگیر   
فصل چهارم : سیتم های خنک کننده
1-    سیستم برجهای خنک کن   
2-    پیک کولر     
3-    خنک کن هوای ژنراتور   
4-    مشخصات کولر های هیدروژن   
5-    خنک کننده روغن ترانسفورماتور   
6-    پمپ های آب سیر کوله   
7-    برج خنک کن کمکی   
فصل پنج :الکتریک
1-    ژنراتور   
2-    اتاق فرمان     
3-    ترانسفورماتور ها   
4-    دیزل خانه    
5-    ترانس استیشن    
6-    پست  کیلو ولت   
7-    تپ چنجر   
منابع


نمونه متن:
مقدمه:                                                                                                      
مقولة انرژي اگر بنياديترين ركن اقتصاد نباشد بي‌شك از اركان اصلي آن بشمار مي‌رود. در اين ميان برق به عنوان عاليترين نوع انرژي جايگاه ويژه‌اي دارد. به گونه اينكه در دنياي امروز ميزان توليد و مصرف آن در شاخه‌هاي توليدي شاخص رشد اقتصادي جوامع در شاخه‌هاي خانگي و عمومي معيار سطح رفاه در كشور ها محسوب مي‌شود. نقش آن در بر پاداشتن فعاليت‌هاي به توري چشمگير و تعيين كننده است كه در اكثر كشورها به عنوان صنعت مادر يا مادر صنايع شناخته شده است.
نيروگاه حرارتي شهيد رجائي:
 نيروگاه حرارتي شهيد رجائي به عنوان يكي از عظيم‌ترين پروژه‌هاي ملي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌باشد كه در سال 1362 توسط شركت توانير به منظور تأمين برق مورد نياز كشور و به صورت اولين نيروگاه غير كليد در دست منطقة قزوين ساخت آن آغاز گرديد.
اهداف ساخت نيروگاه شهيد رجائي:
1-    توليد 2000 مگاوات نيروي برق توسط واحدهاي بخاري
2-    ارتقاء دانش طراحي نيروگاه
3-    ارتقاء تكنولژي ساخت تجهيزات نيروگاهي
4-    ارتقاء دانش فني نصب و راه‌اندازي نيروگاه
5-    دستيابي به مديريت اجرايي طرح‌هاي توليد نيرو
موقعيت جغرافيايي نيروگاه:
نيروگاه حرارتي شهيد رجايي در كيلومتر 25 اتوبان قزوين-‌ تهران و در حد فاصل بين اتوبان و جاده قديم كرج در زميني به مساحت 280 هكتار قرار دارد.
شرايط محيطي:
-    رطوبت نسبي 46%
-    حداكثر درجه حرارت محيط 41 درجة سانتي‌گراد بالاي صفر
-    حداقل درجه حرارت محيط 19 درجة سانتي‌گراد زير صفر
-    متوسط درجة حرارت محيط 5/14 درجة سانتي‌گراد بالاي صفر
-    حداكثر سرعت باد 2/4 ميلي ثانيه در ارتفاع 10 متري
سوخت نيروگاه
الف) سوخت اصلي: سوخت اصلي نيروگاه گاز طبيعي ميباشد كه جهت تأمين سوخت گاز ايستگاه محلي به ظرفيت تأمين سوخت 8 واحد بخاري به قدرت 2000 مگاوات احداث گرديده است.
ب) سوخت فرعي(دوم): سوخت دوم نيروگاه مازوت ميباشد كه توسط واگنهاي راه‌آهن و تانكرهاي نفتكش از طريق پالايشگاه‌هاي ري، اصفهان، اراك و تهران تأمين مي‌گردد و داراي ظرفيت ذخيره حداقل 000/000/120 ليتر مازوت ميباشد.
آب مصرفي نيروگاه:
آب نيرواگه از طريق هفت حلقه چاه عميق با ظرفيت آبدهي 1600 متر مكعب در ساعت كه دو حلقه چاه در محوطة نيروگاه و پنج حلقة ديگر خارج از نيروگاه واقع شده است تأمين مي‌گردد.
مشخصات فني نيروگاه:
اجزاء اصلي هر واحد نيروگاه حرارتي شامل توربين، بويلر، برج خنك كننده، كندانسور، سيستم كنترل كليد خانه‌هاي 6/6 و 4/0 كيلوولت، ترانسفوره‌تورهاي اصلي و تجهيزات كمكي از قبيل سيستم خنك كنندة كمكي، سيستم تأمين و تصفيه آب، سيستم هواي فشرده، سيستم سوخت رساني و سيستم تصفيه فاضلاب صنعتي بوده كه مشخصات فني در مورد اجزاء اصلي نيروگاه به شرح زير مي‌باشد:
 مسير مازوت :
مسير مازوت شباهت بسياري زيادي به مسير گازوئيل دارد يعني در مسير مازوت نيز تانك زير زميني ، تانك ذخيره و تانك مصرف روزانه و پمپ هايي انتقال دهنده سوخت نصب مي شود  با توجه به چسبندگي زياد و مازوت در دماي محيط لازم  است درجه حرارت آنرا به ميزان شخصي افزايش داد و در آن درجه حرارت ثابت نگه داشته تا جريان يافتن آن امكان پذير باشد به اين ترتيب در تانك هاي مختلف اين سوخت و هم چنين در طول مسير آن از فيلترهاي مختلفي استفاده مي شود . تا با گرمايي كه از طريق آنها حاصل مي شود سوخت حالت دقيق تري پيدا كند تا قابل انتقال باشد . فيلترهايي كه براي كاهش غلظت مازوت به كار ميروند معمولا بخاري بوده و در بعضي موارد در ساختمان آنها از مقاومت الكتريكي نيز استفاده مي گردد و همان طور كه در شكل 20 مشاهده مي شود در تانكرهاي زيرزميني و ذخيره و مصرف روزانه فيلتر بخاري نصب گرديده تا حالت روان بودن مازوت همواره حفظ گردد . ( هيتر بخاري به تعدادي لوله هاي موازي كه حامل بخار بوده و در ارتباط مستقيم با سوخت هستند خلاصه مي شود . )
مسير گاز :
گاز نيروگاه توسط خط لوله گاز از خط لوله سراسري گاز منشعب مي شود تامين مي گردد . قبل از تحويل گاز به نيروگاه معمولا يك ايستگاه تقليل فشار گاز وجود دارد كه فشار گاز را از حدود 1000PSIJ  به 250PSIG مي اندازد گاز پس از عبور از اين ايستگاه وارد خط گاز داخلي نيروگاه مي شود و فشار اين خط معمولا PSIG 50مي باشد .
طبيعي است براي مصرف اين گاز در يك بخار لازم است فشار آن افت نمايد بنابراين اين گاز بار ديگر وارد ايستگاه تقليل فشار كه در داخل محوطه نيروگاه و در نزديكي واحد قرار داده مي شود .
سيستم هاي خنك كننده :
كندانسور :
اساسا كندانسور بخار خروجي توربينLP را دريافت كرده و به آب تبديل مي كند مي دانيم كه اگر از بخار آب گرماي نهان گرفته مي شود بخار تبديل به آب شده اين عمل را وسيله اي به نام كندانسور انجام مي دهد . كندانسور در نيروگاه وسيله ايست بسته كه عاري از ورود هوا به داخل آن مي باشد كندانسور در زير توربين قرار دارد . و زماني كه بخار از توربين خارج مي گردد وارد كندنسور مي شود اين عمل به وسيله ايجاد خلا در كندانسور انجام مي شود . كندانسور بايد هواگيري شود . اين روند به وسيله اجكتور ادامه پيدا مي كند . اجكتور وسيله ايست جائي براي كندانسور كه اين مجموعه را همراهي مي كند بدين ترتيب كه گازهايي مثل اكسيژن و هوا را از فضاي داخل كندانسور خارج مي كن و يك فضاي نسبي خلا را در كندانسور جهت دارد شدن بخار از به داخل كندانسور ايجاد مي كند .
وظايف كندانسور :
در بعضي از توربين هاي كوچك بخار از آن خارج مي گردد و به هوا مي رود بنابر اين احتياجي به كندانسور نمي باشد يا به مصارف ديگري مي رسد مثل لوكوموتيوها البته اين توربين ها به كار نمي روند و يا اگر به كار مي روند در ابعاد كوچك و بهره برداري تاچيز است. مورد ديگر اينكه اگر كندانسور نمي بود فشار خروجي از توربين ها مي بايست يك اتمسفر مي باشد اما اگر كندانسور در خروجي توربين  LPباشد بعلت اينكه در كندانسور فضاي خلا ايجاد مي گردد و فشار افت مي كند لذا بخار در فشار كمتر از يك اتمسفر انبساط پيدا مي كند. و بدين ترتيب مي توان از انرژي جنبشي بخار بيشتر استفاده كرد. وظيفه اصلي كندانسور صرفه جويي در آب سيكل است. آب سيكل به علت تصفيه بودن و اينكه آب مقطر است تهيه آن گران و مشكل است لذا در توربين ها كه حجم بسيار زيادي از بخار را از خود عبور مي دهند به صرفه نيست كه بخار را به خارج رها كنيم. لذا كندانسور وظيفه اصلي خود را كه همان بازيافت آب سيكل است انجام مي دهد.


انواع كندانسور:    
1-كندانسور نواده اي: اين كندانسور به اين صورت است كه آب بوسيله آبپاشي روي بخار  پاشيده مي شود و با بخار آب مخلوط شده و آب تبديل مي گردد و در فشار 530 ميلي متر
جيوه به نقطه Hot Well و در زير كندانسور مي ريزد و در نيروگاه شهيد رجايي از اين كندانسور به كار برده شده آب حاصل مي شود از بخار و آب خنك كن به برج خنك كن برده مي شود و اما آن كاهش پيدا مي كند و قسمتي از ان هم به خط آن كندانسه براي استفاده مجدد پمپ استفاده مي شود برجهاي خنك كن اين نوع كندانسور از نوع خشك است.
2-كندانسور سطحي: در مناطقي كه آب به مقدار زياد در دسترس باشد مثلا در كنار درياها يا رودخانه ها از اين نوع كندانسور استفاده مي گردد. در اين نوع كندانسور آب دارد يكسري لوله ها شده كه اين لوله ها در تماس با بخار خروجي از توربين قرار دارند و توسط برخوردها با لوله هاي كندانسور كندانسه مي شود. لذا كنترل شيميايي آب نيز را قسمتي انجام مي گيرد. (زير سيكل آب با آب خنك كن مخلوط نيست.) چنين طرحي به نام كندانسور سطحي ناميده مي شود. سطوح لوله ها خنك كننده كم نظر بود. و چون هيچ گونه نشتي از آب خنك كن به داخل كندانسور وجود ندارد لذا هميشه بخار با درجه خالصي بسيار خوبي در سيكل وجود نخواهد داشت در طراحي لوله هاي كندانسور سطحي بايد  سه شرط زير را در نظر گرفت:
1-حداكثر سطح را براي عمل كندانسه كردن بخار در نظر گرفت.
2- آب خنك كننده در هر لوله به سهم خود حرارت بخار را جذب مي كند و بايستي طوري طرح ريزي شود كه آب در داخل لوله ها يكنواخت گرم مي شود و اگر قطر لوله ها زياد باشد آب خنك كننده در مركز لوله قادر به جذب حرارت نمي باشد.
3-آب خنك كننده نبايستي خيلي گرم شود زيرا اين عمل وقتي لوله ها خيلي كوچك باشند اتفاق نمي افتد بنابراين در جريان آب در داخل لوله ها اختلالاتي بوجود مي آيد كه باعث محدود كردن جريان آب مي شود لوله هاي كندانسور معمولا از لوله هايي با قطر سه چهارم تا يك اينچ و يك دوم ضخامت انتخاب مي شوند. لوازمي جهت حفاظت كندانسور به كاربرده مي شوند تا بتوان آن را در مقابل خطرات احتمالي نگه داشت كه عبارتند از:
1-نشان دهنده ارتفاع آب:سطح كندانسور توسط سطح سنج سنجيده مي شود و در توسط سيگنالهاي الكتريكي به اتاق فرمان فرستاده مي شود و نيز محفظه شيشه اي روي كندانسور براي ديدن سطح كندانسور نصب شده كه سطح آب كندانسور را مي توان خواند.
2-اعلام خطر براي سطح آب كندانسور: اگر سطح آب كندانسور از حد يعني بيشتر شود توسط دستگاه اعلام خطر آلدرم به اتاق فرمان استفاده مي شود.
3-شير اطمينان اتمسفري:  شير اطمينان زماني عمل مي كندكه فشار در داخل كندانسور كمي بيشتر از فشار اتمسفر شود كه در اين صورت شير باز شده و بخار داخل كندانسور به بيرون هدايت مي گرددد تا فشار افت كند.
 برای اطلاعات کامل و خرید اینترنتی این پروژه (59) اینجا کلیک کنید
*** لینک های پرطرفدار ***