دانلود پروژه شماره 197:  آشنایی با اوراق صکوک
این مقاله 40 صفحه، به زبان فارسی و با فرمت پاورپوینت میباشد.


دانلود خلاصه پروژه اوراق سکوک
 برای اطلاعات کامل و خرید اینترنتی این پروژه (4007) اینجا کلیک کنید
*** لینک های پرطرفدار ***فهرست مطالب این مقاله:
•    تاریخچه انتشار صکوک
•    تعریف صکوک
•    انواع صکوک
•    ریسک اوراق صکوک
•    مزایای اوراق صکوک
•    زیرساخت‌های لازم برای توسعة بازار صکوک
•    مقایسة صکوک با ابزارهای مرسوم دارای درآمد ثابت
(منابع ندارد)

نمونه ای از متن این پروژه :فرهنگ "المنجد" واژة "صک" (جمع آن صُکوک و صِکاک) را کتاب، نامه و رسید دریافت پول و... ترجمه کرده است.


"صک به معنای سند و سفتجه (سفته) است و معرب واژة چک در فارسی است. اعراب این واژه را توسعه دادند و آن را بر کلیة انواع حوالجات و تعهدات به کار بردند. آنها این واژه را بر کتاب به صورت عام و بر سند اقرار به مال به صورت خاص اطلاق کردند. در عرف عرب این واژه، حواله، انواع سفته، سند و هر آنچه که تعهد یا اقراری از آن ایفاد شود را شامل می‌شود. واژه‌های صک‌الوکاله به معنای وکالت‌نامه و صک‌الکفاله به معنای کفالت‌نامه نیز در زبان عربی رواج یافته است."


با انتشار اوراق سلم، شرکت می‌تواند نیاز نقدینگی خود را مرتفع سازد و سرمایه‌گذاران نیز با خرید اوراق سلم این فرصت را دارند که کالای مورد نیاز خود را در تاریخ سررسید به قیمت مناسبی تهیه کنند و چنانچه قیمت کالا در بازار در تاریخ سررسید بالاتر از قیمت توافقی در قرارداد سلم باشد آنگاه مابه‌التفاوت این دو مبلغ، سود سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهد.


 لذا اوراق سلم را می‌تواند یک ابزار سرمایه‌گذاری به شمار آورد. یکی از ویژگی‌های مهم ابزارهای سرمایه‌گذاری قابلیت نقدشوندگی آن است. اگر یک ابزار مالی در بازار قابل معامله نباشد و به عبارت دیگر قابلیت نقدشوندگی نداشته باشد گزینة چندان مناسبی برای سرمایه‌گذاران به شمار نمی‌رود."صکوک مضاربه، گواهی‌هایی که نشان‌دهندة پروژه‌ها یا فعالیت‌هایی هستند که طبق قرارداد مضاربه مدیریت می‌شوند و طبق سازوکار معرفی یکی از طرفین به عنوان مضارب جهت مدیریت عملیات، صورت می‌گیرد." صکوک مضاربه برای استفاده از مشارکت عموم در طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کاربرد دارد. این صکوک بر تقسیم سرمایه‌های مضاربه از طریق انتشار واحدهایی دارای ارزش برابر که به نام دارندة آن به ثبت می‌رسند، بنا شده است.


برچست ها : ,